Rehabilitacja w basenie - kiedy warto?

Woda jest doskonałym środowiskiem do ćwiczeń: wpływa na rozluźnienie mięśni, a jednocześnie dzięki oporowi jaki powoduje pozwala na wzmacnianie określonych grup mięśniowych przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach. W szczególności zalecane są ćwiczenia z fizjoterapeutą w basenie przy rehabilitacji schorzeń kręgosłupa.

Rehabilitacja w wodzie pozwala w wielu przypadkach na skrócenie czasu rehabilitacji, a co za tym idzie, szybszym powrocie do sprawności. Obciążenie stawów podczas ćwiczeń trwających 45 minut odpowiada zaledwie 10 minutom ćwiczeń na lądzie. Poprzez pracę w wodzie, pacjent szybciej odzyskuje sprawność w życiu codziennym.

Właściwości wody wpływają także bezpośrednio na pacjenta poprzez siłę wyporu, która powoduje pozorną utratę ciężaru ciała, co wpływa na:

1. Zmniejszoną kompresję stawów.

2. Zmniejszenie bólu kręgosłupa, poprzez zmniejszenie kompresji na stawy międzykręgowe.

3. Zmniejszenie ryzyka kontuzji mięśniowo-szkieletowych.

Kolejną właściwością wody jest ciśnienie hydrostatyczne. Zmniejsza ono obrzęki oraz pomaga w pracy z pacjentami ze schorzeniami kręgosłupa.

Kiedy ćwiczyć w basenie?

Ćwiczenia w basenie rekomendowane są przy różnych schorzeniach. terapia musi zostać dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta i nadzorowana przez fizjoterapeutę. Poniżej przedstawiamy 3 najczęstsze rodzaje rehabilitacji w basenie, dostępne w szpitalu Holmed Uzdrowisko.

1. Rehabilitacja kręgosłupa

Jak już wspominaliśmy, basen jest polecany w szczególności przy rehabilitacji kręgosłupa.

Szpital Holmed Uzdrowisko oferuj Pakiet Zdrowy Kręgosłup Z Basenem, który polega na połączeniu terapii manualnej przeprowadzonej indywidualnie z pacjentem oraz ćwiczeń grupowym w basenie. Pakiet ten zalecany jest głównie osobom, które mają problemy z kręgosłupem i stawami oraz profilaktycznie tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

Co zawiera jeden pakiet?

- terapia manualna (30 min)

- ćwiczenia grupowe w basenie (30 min)

2. Rehabilitacja dla osób z otyłością

Ponieważ ćwiczenie w basenie odciąża stawy i kręgosłup, dlatego, często wskazane jest dla osób z otyłością oraz chorych na cukrzycę. Dla tego profilu osób, polecany jest Pakiet - Basen Dla Osób z Otyłością.

​Co zawiera jeden pakiet?

- ćwiczenia grupowe w basenie 5 razy w tygodniu (30 min)

- Masaż BOA 2 razy w tygodniu

3. Rehabilitacja ogólnousprawniająca

Pływanie zalecane jest w wielu innych niż powyższe przypadkach, stąd warto skonsultować się z lekarzem aby ustalić indywidualny plan ćwiczeń. W tym celu szpital Holmed Uzdrowisko oferuje Pakiet Basen Indywidualny. Umożliwia on dla osób o indywidualnych potrzebach dopasowanie zabiegów do swoich oczekiwań. Plan ćwiczeń konsultowany jest każdorazowo z lekarzem oraz fizjoterapeutą.

Co zawiera jeden pakiet?

- ćwiczenia grupowe w basenie (30 min)

- 1 zabieg indywidualnie dobrany podczas konsultacji z lekarzem

Aby dowiedzieć się więcej o ofercie pakietów ćwiczeń w basenie oraz aktualnych cenach , odwiedź stronę:

---------------------------------------------------

Część artykułu cytowana za: https://fizjoterapeuty.pl/